מפגשים מיוחדים עם חיות בר: צבוע

פורסם 7 ביולי 2019 בקטגוריה בלוג

צבוע מפוספס
צילום דורון אלפייה מתוך כל העיר מודיעין

סיפרתי לילדיי:
אתמול אחה"צ אחרי שאימא וזהר נסעו לירושלים יצאתי לרכוב על האופנים. רכבתי דרך האלונים והירידה הגדולה עד למחנה הצבאי באלייקים.
בולט רץ איתי.
בדרך חזרה כבר ממש דמדומי ערב, כשטיפסתי חזרה לכיוון התאנים, על הדרך ישבה חיה בגודל כלב עם אוזניים רחבות. במקום ההוא צמח עץ ליבנה גדול שכמה פעמים חנינו מתחתיו. בחורף האחרון ראיתי שמת, כנראה שככה זה עם עצי לבנה, פתאום מתים.
ראיתי רק צללית של החיה אבל מיד ידעתי שזה צבוע. 
עצרתי.
בולט נשכב על הדרך.
הצבוע ואני הסתכלנו זה בזה דקות ארוכות. הוא הקשיב ואני הפניתי את כל הקשב שלי אליו כי זה רגע כ'כ מיוחד וחד פעמי שבתוכו נעשיתי בבת אחת ריק. פנוי ופתוח למסתורין שיעבור בו.
כמו כשראינו את הקרקל.
כמו כשהתעוררתי בלילה וניגשתי לחלון ועל חוט הטלפון עמד אוח.
אחרי כמה דקות הצבוע קם וחצה אל שביל הבקר שיורד מאחורי אלון גדול. המתנתי שיתגלה שוב לעיני. הוא ירד עד לדרך וחזר עליה לקראתי. התיישבתי והוא המשיך להתקרב אלי נושא את זרבוביתו השחורה באוויר ומרחרח לקראתי. אדי זיעת הרכיבה שלי טשטשו קצת את עדשות משקפי. אבל ראיתי את אפרכסות אוזניו השחורות פרושות כמו אנטנות. ראיתי את פרוות הגב הסמורה שלו ואת הפסים שבעבורם שמו צבוע מפוספס.
חשבתי שהוא ממש מתקרב ללקק לי את היד או לבדוק אם אני חי או מת ואז מה אפשר לעשות בי. אבל לא באמת. הוא ידע שאני חי והיה סקרן ובכלל לא פחד.
אחרי שהסתפק בי פנה לאחור והחל לרדת לכיוון העמק הרחב שבין התאנים לאלונים. עקבתי אחריו במבטי. לרגע הוא נעלם בסבך ואז הראייה שלי השתחררה, עזבה אותו ונדבקה לגוש כהה אחר שהיה שם בעמק. הגוש זז ותגלה כצבוע נוסף. הצבועים נפגשו והתחכחו וממש נצמדו כמו זוג אוהב שחוזרים הביתה או יוצאים לדייט. זאת שהייתה בעמק נשכבה על הקרקע על גבה והם התגפפו. אתם מבינים, בספרים כתוב שצבוע זו חיה סוליטרית. חיה ביחידות. והנה שניים ביחד.
פעם לפני המון שנים כשחקרתי את הצבאים ברמת הנדיב ישבתי במחבוא לצלם אותם. שבת בצהריים. ולפתע חצה את הסבך שלפני צבוע ממש אל תוך עדשת המצלמה, אדיש לנוכחותי ואדיש לכך שעין צור באותה השעה שקקה מטיילים רועשים.
נחזור אל הצבועים שלנו. הם המשיכו קצת ביחד וקצת לחוד ואז הנקבה שאני לא יודע על סמך מה אני אומר שהייתה נקבה, התרחקה והחלה לרדת בוואדי. והוא הלך בפער, אבל בעקבותיה. טיילתי בוואדי הזה בחורף ובאביב וזה מקום שמזמין למפגשים עם חיות בר.
ראיתי את זה.
אני רוצה ללכת לישון שם.